
Przedmiotowe ocenianie z języka polskiego – aneks
Zasady zawarte w pso są zgodne z zasadami zapisanymi w wso.
Wszystkie oceny cząstkowe, śródroczne i końcoworoczne są dla ucznia jawne. Obowiązuje zasada ochrony danych osobowych.
Każdy uczeń ma prawo dwukrotnie w każdym semestrze do nieprzygotowania. Nie dotyczy to prac domowych zadanych z kilkudniowym wyprzedzeniem, w tym także recytacji (zastrzeżenie to nie dotyczy osób przebywających na kilkudniowym zwolnieniu lekarskim).
W każdym semestrze obowiązują dwie główne prace klasowe i prace pomniejsze ujęte w aneksie „oceny w dzienniku”. Uczeń nieobecny jest zobowiązany napisać je w późniejszym terminie w ciągu co najwyżej dwu tygodni.
O wyższą ocenę śródroczną i końcoworoczną mogą ubiegać się uczniowie, którzy napisali obowiązujące sprawdziany.
Nauczyciel ma obowiązek na 30 dni przed końcem obu semestrów poinformować rodziców lub opiekunów prawnych o zagrożeniu oceną niedostateczną.
Na 16 dni przed zakończeniem roku szkolnego nauczyciel przedstawia proponowaną ocenę końcoworoczną, wychowawca informuje o niej rodziców. Opiekunowie mają prawo odwoływać się od tej oceny w formie pisemnej w przypadku, gdy uczeń nie poprawił oceny w zwykłym trybie, czyli w porozumieniu z nauczycielem.
Podanie o przeprowadzenie sprawdzianu rodzice składają w ciągu 3 dni od momentu uzyskania wiadomości na temat planowanych ocen.
Ocena końcoworoczna nie może być niższa niż proponowana przez nauczyciela.
Oceny śródroczna i końcoworoczna są wynikiem średniej ważonej. Wyniki sprawdzianów mają więc wagę 3, podobnie ważne osiągnięcia; kartkówek, dyktand i referatów (odczytów), osiągnięć na szczeblu szkolnym – 2, prac domowych, pracy w grupach, aktywności, dpowiedzi ustnych – 1.
Poprawa oceny śródrocznej i końcoworocznej musi wynikać z podniesienia ocen w stopniu podnoszącym średnią ważoną. Uczeń ma prawo do poprawy
Na pierwszym lub drugim zebraniu (dotyczy nieobecnych na pierwszym zebraniu) rodzice zapoznają się z zasadami oceniania.
Wszystkie prace klasowe, dyktanda, kartkówki podlegają archiwizacji i są do wglądu dla osób zainteresowanych, tj. ucznia, rodziców i nadzoru pedagogicznego.