
Kryteria oceny pracy uczniów na zajęciach
„Wychowania do życia w rodzinie”
w kl. I i II gimnazjum na rok szkolny 2010/2011
według nowej podstawy programowej z 23 grudnia 2008 r.
Przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej (par. 4.3) z dnia 12 sierpnia 1999 roku w sprawie sposobu nauczania szkolnego nie jest oceniany. Nowelizacja tego rozporządzenia z 2009 roku nie wprowadza w tym punkcie zmian.
Swoboda wypowiadania się uczniów, wyrażania opinii i poglądów, zajmowania określonych stanowisk, duży stopień zaangażowania emocjonalnego – to specyfika tych zajęć. Utrzymanie jej będzie możliwe, jeśli zajęcia prorodzinne nie będą podlegały typowej szkolnej ocenie. Jednak nauczyciele, jak też uczniowie są ciekawi efektów swojej pracy. Uczestnikom zajęć należy się gratyfikacja za zaangażowanie, współpracę w grupie, pomysłowość, komunikowanie się, atmosferę pracy i zadowolenie z niej, wreszcie za wyszukiwanie i porządkowanie informacji, wnioskowanie; przygotowanie nagrań, prezentacji, referatów, projektów itp.
Nauczyciele WdŻwR dostrzegają i odnotowują zaangażowanie uczestników zajęć. Współpracując z wychowawcą klasy przekazują mu informacje o osiągnięciach uczniów. Rodzice także mogą i powinni być informowani o osiągnięciach edukacyjnych ich dzieci.
Ministerstwo Edukacji nadal uwzględnia prawa rodziców jako pierwszych wychowawców, pozostawiając im szansę odmowy uczestnictwa ich dziecka w zajęciach wychowania do życia w rodzinie. Uczniowie uczęszczają, jeśli rodzice nie wyrazili sprzeciwu.