Październik tradycyjnie jest miesiącem szkolnych etapów konkursów przedmiotowych. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału w tym sprawdzianie wiedzy. Co możecie zyskać?
Wiele:
1. Laureat jest zwolniony z odpowiedniego zakresu egzaminu gimnazjalnego – otrzymuje 100% z tego zakresu.
2. Laureat „ z urzędu” otrzymuje ocenę celującą na koniec roku z danego przedmiotu.
3. Laureat do szkoły ponadgimnazjalnej przyjmowany jest w pierwszej kolejności.
4. Finalista otrzymuje dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.
5. Finalista może liczyć, że otrzyma wysoką ocenę z danego przedmiotu na koniec roku
6. Ucząc się do konkursu powtarzamy widomości i umiejętności oraz zdobywamy nowe czyli po prostu wiemy więcej.
Nie ukrywam, nie jest łatwo zdobyć tytuł laureata czy finalisty, ale systematyczna praca zawsze jest nagrodzona. Rokrocznie w naszej szkole są laureaci i finaliści z różnych przedmiotów. W skali Mazowsza jest duża grupa uczniów odpoczywających, gdy inni piszą odpowiedni zakres egzaminu. Dołączcie do nich w tym roku. Zapoznajcie się z programami merytorycznymi konkursów, porozmawiajcie ze swoimi nauczycielami, którzy chętnie pomogą Wam przygotować się do etapu szkolnych i kolejnych. Mierzcie swoje siły na zamiary, startujcie w tylu konkursach do ilu dacie radę się przygotować. Terminy między kolejnymi etapami są krótkie, nastawcie się na intensywną pracę ale warto. Życzę Wam sukcesów na początek w etapie szkolnym, niech to będzie początek drogi zakończony laurem.
Przed przystąpieniem do konkursu należy oddać „Zgodę rodziców”. Odpowiedni druk otrzymacie od wychowawców, możecie też pobrać ze strony MSCDN.
Poniżej linki do: regulaminu konkursów, harmonogramu, programów merytorycznych, zgody rodziców. Przedstawiam również podstawę prawną zwolnienia z odpowiedniego zakresu i z przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej laureatów.
Grażyna Mazur
Regulamin konkursów przedmiotowych
Harmonogram konkursów przedmiotowych
Programy merytoryczne
Zgoda rodziców
http://www.konkursy.mscdn.edu.pl/images/konkursy2016/regulamin_i_zalaczn...
Podstawa prawna
6.2 ZGŁASZANIE ZDAJĄCYCH DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO W TERMINIE GŁÓWNYM
9. Laureat i finalista olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym, są zwolnieni z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, a w przypadku języka obcego nowożytnego – z części trzeciej egzaminu.
Zwolnienie następuje na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia gimnazjum lub ucznia szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie gimnazjum tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
(Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego
obowiązująca w roku szkolnym 2015/2016 CKE Warszawa)
Art. 20d. pkt. 3. Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8, są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej lub oddziału międzynarodowego w publicznej szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej, jeżeli spełniają odpowiednio warunki, o których mowa w art. 20f ust. 1 i art. 20j ust. 1, z tym że warunek uzyskania pozytywnego wyniku sprawdzianu kompetencji językowych, o którym mowa w art. 20j ust. 1, nie dotyczy laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej oraz laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z języka obcego nowożytnego, który będzie drugim językiem nauczania w szkole lub oddziale, o przyjęcie do których ubiega się laureat lub finalista.
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
(Tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, ze zmianami)