Galeria zdjęć z Braiła w Rumunii
Nasza szkoła bierze udział w wielostronnym partnerskim projekcie szkół w ramach programu Comenius Uczenie się przez całe życie. Projekt zatytułowany "My town - a piece of the European puzzle" obejmuje lata 2012-2014 a uczestniczą w nim 4 szkoły z Polski, Turcji, Hiszpanii i Rumunii. Współpraca szkół z różnych krajów UE polega przede wszystkim na wymianie doświadczeń i uczeniu się od siebie nawzajem. W ramach projektu odbywa się wymiana uczniów i kadry nauczycielskiej. Jest ona doskonałą okazją do zapoznania się z geografią, kulturą i systemem edukacji innych krajów europejskich, jak również do nawiązania wielu nowych kontaktów i przyjaźni międzynarodowych.
W ramach projektu Comenius w dniach 15-20. 10. 2012 odbyło się pierwsze spotkanie robocze w mieście Braiła w Rumunii. Prace nad programem dwuletniego projektu odbywały się w szkole Scoala Gimnaziala „I.L. Caragiale.” Gospodarzami byli pan dyrektor Valeriu Rusu oraz nauczyciel języka angielskiego Mihai Pirja. Gimnazjum nr 13 reprezentowały nauczycielki języka angielskiego: Paulina Szatan i Małgorzata Zielińska- szkolny koordynator programu. Pozostałe delegacje przybyły ze szkół w Yalowa (Turcja) i Banos de la Encina (Hiszpania).
Nauczyciele i uczniowie szkoły w Braiła przywitali międzynarodowych gości z niezwykłą gościnnością i serdecznością. Po tradycyjnym powitaniu chlebem i solą i odśpiewaniu przez uczniów hymnu Unii Europejskiej nauczyciele goszczący z wizytą w Braile odwiedzili kilka klas w czasie lekcji, by zapoznać się z pracą szkoły w Rumunii. Na cześć gości odbyła się akademia, na której uczniowie zaprezentowali tradycyjne piosenki i tańce rumuńskie, jak również swoje talenty w tańcu współczesnym, śpiewie, a nawet judo. Nauczyciele zapoznali się z historią miasta oraz jego współczesnym obliczem. Poznali też system edukacji w Rumunii i codzienną pracę w szkole. Najbardziej zaskakującym elementem był… wygląd dzienników lekcyjnych!
Mimo wspomnianych przyjemności nauczyciele nie zapomnieli, w jakim celu zgromadzili się w Braile. Podczas trudnych, acz owocnych obrad ustalono harmonogram wizyt oraz opracowano liczne zadania do wykonania przez uczniów i nauczycieli wszystkich szkół w ciągu najbliższych dwóch lat trwania programu. Przed uczestnikami projektu długa droga, liczymy jednak, że przyjemność płynąca ze współpracy zrównoważy potencjalne – oby nieliczne – trudności.