Rozpoczęły się konsultacje dotyczące nowej siatki szkół. Miasto chce by po wygaszeniu gimnazjów w większości ich siedzib mieściły się szkoły podstawowe lub zespoły szkolno-przedszkolne, ale niektóre zajmą szkoły techniczne. W PG Nr 13 ma powstać liceum dwujęzyczne. Władze miasta zaznaczają, że to propozycje do dyskusji
Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbyło się w czwartek po południu. Władze miasta zaprosiły na nie dyrektorów szkół, rodziców, przedstawicieli rad pedagogicznych i związków zawodowych działających w oświacie. W biurze prasowym zapowiedziano, że jest to spotkanie robocze i nie przewidziano w nim udziału mediów.
Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie wyjściowa propozycja miasta jest taka: siedziba Publicznego Gimnazjum Nr 5 przy Warszawskiej ma być częścią Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 przy Sowińskiego (przy Warszawskiej mają się uczyć starsze dzieci). Do PG Nr 8 przy Piastowskiej ma się przenieść Zespół Szkół Specjalnych Nr 1 przy Armii Ludowej. Argumentowano, że dla dzieci niepełnosprawnych będzie to dobra zmiana - budynek gimnazjum na Michałowie jest parterowy i mieści się w nim basen. Do PG nr 3 przy Czarnoleskiej przenieść się ma zaś PSP Nr 17 z Wierzbickiej (jest plan, aby swoją siedzibę siedemnastka przekazała z kolei pobliskiej szkole integracyjnej). Siedzibę PG nr 6 przy Sadkowskiej ma zająć mieszczący się po sąsiedzku Elektronik, który narzeka na ciasnotę. PG Nr 1 przy Staromiejskiej zajmie z kolei Zespół Szkół Technicznych.
Według propozycji miasta w budynku PG Nr 2 przy Gagarina będzie się mieściła szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi, w PG Nr 4 przy Osiedlowej prawdopodobnie zespół szkolno-przedszkolny (w budynku jest gimnazjum i liceum sportowe, które nie miało w tym roku naboru), w PG Nr 10 przy Długojowskiej - zespół szkolno-przedszkolny, w PG Nr 11 przy Kujawskiej szkoła podstawowa, w PG Nr 12 przy Kruczej - szkoła podstawowa z możliwością tworzenia oddziałów przedszkolnych, w PG Nr 22 przy Rapackiego pomieszczenia zajmie PSP Nr 6, która dzieli z nim budynek.
Miasto chce uwzględnić propozycję społeczności PG Nr 13 przy 25 Czerwca, by w tej szkole od nowego roku zaczęło działać liceum dwujęzyczne.
- Ta szkoła zasłużyła by jej dać szansę, są w Radomiu licea, które nie mają naboru, a lepiej zainwestować w instytucję, która będzie wyrazista, bo będzie dwujęzyczna. Dla mnie ważne jest, że wszystkie siedziby gimnazjów zostały zagospodarowane na potrzeby szkół. Nie ma typowej likwidacji gimnazjów - komentuje propozycje miasta Leszek Pożyczka, szef komisji edukacji w radzie miejskiej.
Jak się dowiadujemy, ambicje na otworzenie liceum z klasami sportowymi (specjalność koszykówka) ma też PG Nr 3 na Południu.
Co o propozycjach miasta sądzi szef ZNP w Radomiu Tomasz Korczak? - Wciąż analizuję, entuzjazmem nie pałam, za wcześniej na ocenę - słyszymy.
Kolejne spotkania 5 stycznia. Nie są jeszcze ustalone obwody szkół podstawowych. Zespół konsultacyjny ma przeanalizować przedstawioną propozycję miasta i zgłosić uwagi. Przypomnijmy, gminy mają przedstawić nową sieć szkół do 17 lutego, wcześniej pozytywnie musi ją zaopiniować kurator.
Magdalena Ciepielak
fot. ANDRZEJ MICHALIK
09.12.2016 12:09