W poniedziałek 18 lutego br. miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji, na której podsumowano „Świąteczną Akcję Paczka 2018”. Organizatorem „Akcji” był Mazowiecki Kurator Oświaty, Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”, Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie, Polska Fundacja Narodowa oraz Poczta Polska. Konferencja odbyła się w XXVI Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Henryka Jankowskiego „Kuby” w Warszawie.
W spotkaniu uczestniczyli: Mazowiecka Kurator Oświaty Pani Aurelia Michałowska, Pani Dorota Skrzypek - Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Pan Łukasz Szumowski - Minister Zdrowia oraz przedstawiciele Kancelarii Senatu RP i wszystkich organizacji wspierających „Świąteczną Akcję Paczka 2018”. Wśród zaproszonych gości byli duchowni i konsul honorowy z Grodna.
Miło mi było, że nasza szkoła znalazła się w grupie 54 szkół i 10 jednostek Ochotniczych Hufców Pracy z naszego województwa, które brały udział w akcji.
Z darów przekazanych przez szkoły i Ochotnicze Hufce Pracy wolontariusze, w tym harcerze przygotowali 851 paczek z żywnością, środkami higienicznymi i chemią gospodarczą, które zawieźli dla Kresowian.
Po części oficjalnej i wręczeniu podziękowań uczestnicy konferencji wysłuchali wspomnień osób, które brały udział w przekazywaniu paczek na Białorusi i Litwie. Słuchając wypowiedzi, oglądając zdjęcia upewniłam się, że akcję zbierania darów dla Kresowian zapoczątkowaną w naszej szkole przez Dyrektora Pana Tomasza Gogacza należy kontynuować.
Kolejnym punktem konferencji był wykład „Peregrynacja serca T. Kościuszki” wygłoszony przez Panią dr hab. Hannę Krajewską, Dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pomyślicie dlaczego wykład o sercu Tadeusza Kościuszki? Ponieważ Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III urodził się w Mereczowszczyźnie na Polesiu na terenie obecnej Białorusi. Zmarł w Solurze w Szwajcarii. Został pochowany pobliskim Zuchwilu. W roku 1918 sprowadzono trumnę z jego ciałem do Polski i złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Urna z sercem Tadeusza Kościuszki wróciła do Polski dopiero po 110 latach i obecnie znajduje się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zawsze interesowała mnie historia, z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam ciekawostek z życia Tadeusza Kościuszki szczególnie z czasu pobytu w Ameryce i spotkań z Indianami.
Po wykładzie Pan Wiesław Leszko, Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie przedstawił harmonogram działań w ramach wielkanocnej „ Akcji Paczka na Kresy”. Mam nadzieję że wspólnie wspomożemy naszych rodaków na Białorusi i Litwie.
W przerwach między wystąpieniami pięknie po buriacku, rosyjsku, ukraińsku i polsku śpiewała Pani Julia Ivanova, repatriantka, córka wieloletniej społecznej działaczki polonijnej w Buriacji na Syberii. Pani Julia Kricka była solistka zespołu Liberamente działającego przy Parafii Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Białorusi przybliżyła nam pieśni białoruskie i polskie śpiewane przez naszych rodaków.
Do szkoły przywiozłam dyplom i podarunki. Mapa fizyczna „Polska 1939” jest pracowni geograficznej, a dzieło „Niepodległa 2018” wzbogaciło zasoby naszej biblioteki, pozostałe podarunki będą przekazane młodzieży biorącej udział w „ Akcji paczka 2018” w naszej szkole.
Podróże kształcą. Pobyt na konferencji dostarczył mi wzruszeń, uzmysłowił jak wiele działań jest potrzebnych by przybliżyć się do Kresowian. Oni tak bardzo czekają by móc chociaż porozmawiać o Polsce i są bardzo wdzięczni za dary.
Grażyna Mazur