












Dzień Służby Cywilnej – zwyczajowe polskie święto obchodzone corocznie 11 listopada od 2000 roku w Narodowe Święto Niepodległości w celu podkreślenia znaczenia roli służby cywilnej i administracji państwowej.
Zwyczaj obchodzenia tego święta nie był poprzedzony specjalnym aktem prawnym. Dobór terminu obchodów wynikał z uznania przez ówczesne kierownictwo Urzędu Służby Cywilnej, które miało stwierdzić, że „praca wykonywana przez członków korpusu służby cywilnej ma charakter służby niepodległemu, demokratycznemu Państwu Polskiemu”.
Data nie jest przypadkowa: 11 listopada to symboliczna data odzyskania niepodległości w 1918 roku. Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości od administracji, a rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym sygnałem (Dz.U.R.P. nr 21 poz. 164), że "Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa".
Obchody Dnia organizują również dla pracowników cywilnych Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Policja.
W Policji obchodzony jest w tym Dniu od 2009 roku Dzień Pracowników Cywilnych.
Obchody są okazją do wyróżnienia pracowników za ich rzetelną pracę i przyczynianie się do lepszej pracy urzędów administracji rządowej w kraju.