












Tatry są najwyższymi górami w Polsce i zarazem najniebezpieczniejszymi. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele niebezpiecznych szlaków m.in. szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont. Tatry to nie tylko miejsce gdzie można chodzić po szlakach, jest też ogromna ilość dróg wspinaczkowych m.in. droga Surdela, droga setka czy droga gnojka. A co w przypadku, gdy w czasie pobytu na szlaku lub drodze taternickiej zdarzy nam się wypadek? Na szczęście nad naszym bezpieczeństwem w Tatrach czuwa Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w skrócie TOPR.
http://www.portalgorski.pl/artykuly/porady/gorskie-abc/1330
TOPR powstał w 1909 roku, a jego założycielem i pierwszym naczelnikiem był Mariusz Zaruski. Kiedyś, jak i obecnie w szeregach TOPRu byli i są ochotnicy. By mieć zaszczyt noszenia niebieskiego krzyża czyli symbolu TOPRu należy:
· wykazać się bardzo dobrą znajomością topografii Tatr,
· wykazać się działalnością górską(wspinaczka i zdobywanie szczytów),
· wykazać się ponadprzeciętną umiejętnością jazdy na nartach,
· znać i umieć udzielić pierwszej pomocy w warunkach górskich,
· znać zasady asekuracji i autoratownictwa podczas wspinaczki skalnej,
· zdać test sprawnościowo-kondycyjny,
· zdać egzamin ze statutu i historii TOPRu.
Więcej informacji na temat historii i możliwości zostania Toprowcem znajduje się na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ale jakie zagrożenia mogą nas spotkać w górach? Są to przede wszystkim urazy kończyn dolnych podczas marszu. W okresie letnim bardzo niebezpieczne są burze. Aby ich unikać należy wychodzić na szlaki wcześnie rano (około 5 albo 6). Gdy zobaczymy błyskawicę i usłyszymy grzmoty należy zdecydować czy bliżej nam do schroniska czy zejść na dół. Lecz w momencie, gdy zastanie nas burza nie wolno chować się pod samotnymi drzewami ani tatrzańskimi szałasami. Należy się rozproszyć i nie wolno trzymać się za ręce. Więcej informacji na temat zagrożeń spowodowanych burzami przedstawili ratownicy TOPR w filmie Akademia Górska TOPR odc. 1 dostępnym na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Fw5yK5pkF0U.
Zima stwarza nam zagrożenie związane z lawinami. Występują one najczęściej na stokach o nachyleniu około 45 stopni. Systemem ostrzegania przed lawinami jest 5 stopniowa skala zagrożenia lawinowego:
https://wspinanie.pl/2016/01/zagrozenie-lawinowe-nowe-piktogramy-eaws/
Gdy będziemy świadkami lawiny należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc a następnie zacząć sprawdzać detektorem lawinowym. Jeśli niema sygnału lub znaleźliśmy miejsce z którego dochodzi sygnał powinniśmy zacząć sondowanie, a następnie odkopywanie znalezionego poszkodowanego. Właśnie na podstawie przykładu należy zawsze zimą w górach nosić lawinowe ABC czyli sondę, łopatę i detektor. Więcej informacji na temat zagrożeń spowodowanych lawinami przedstawili ratownicy TOPR w filmie Akademia Górska TOPR odc. 3 dostępnym na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=dvcqtlh90ww.
Nie zależnie od pory roku na szlakach można spotkać dzikie zwierzęta. Jakich zwierząt możemy się spodziewać i co zrobić gdy je zastaniemy? Na te pytania znajdziemy odpowiedź na tablicach znajdujących się przed wejściem na każdy tatrzański szlak.
W górach może nas też zaskoczyć załamanie pogody dlatego niezależnie od pory roku należy ze sobą w plecaku nosić czapkę, parę rękawiczek i cieplejszą przeciwdeszczową kurtkę.
Opracował Filip Kośla kl. 3f